Nii nagu kuluvad kõik asjad, kulub ka vana elektroonika. Elektroonika eluiga oleneb seadmest, küll aga lühendavad tänapäeva elektroonika eluiga üha kiiremini arenev tehnoloogia ning tohutud võimalused, mida uuemad seadmed pakuvad. Tihti soovivad inimesed oma toimiva ent vana elektroonikaseadme uuema mudeli vastu vahetada, millest tulenevalt on oluline teada, kus toimub vana elektroonika vastuvõtt ning mida ei tohiks elektrooniliste seadmetega teha.
Siit artiklist saad teada:
Kus toimub vana elektroonika vastuvõtt?
Milline vana elektroonika kogumispunkti viia?
Leia endale lähim vana elektroonika vastuvõtt
Lugemiseks kulub sul vaid 3 minutit.
Kus toimub vana elektroonika vastuvõtt?
Vana elektroonika vastuvõtt toimub nii jäätmejaamades kui elektroonikakauplustes tasuta. Vana elektroonika kogumispunkti viimine on oluline, et tagada seadmete ringlus ning vastutustundlik tarbimine. Kogumispunktist suunatakse kogutud vana elektroonika edasi käitlusesse ja taaskasutusse, eraldades seadmetest erinevad materjalid ning kasutades neid uute seadmete tootmiseks. Jäätmejaamades võetakse vastu erinevaid elektroonikaseadmeid alates suitsuanduritest ning lõpetades külmkappidega.
Elektroonikakauplustel müügiala pindalaga kuni 400 m2 on kohustus võtta vastu väiksemad, alla 25 cm läbimõõduga elektroonikaseadmed isegi kui klient uut seadet kauplusest ei osta. Antud kohustus tugineb 2005. aastal vastu võetud tootja vastutuse põhimõttele, mille raames on elektroonikaseadmete tootjad, edasimüüjad ja sissevedajad vastutavad müüdud seadmete jäätmete kokkukogumise, kõrvaldamise ning taaskasutamise eest. Kuna nimetatud tegevuste kulud on arvestatud müüdavate toodete hindadesse, on kliendil õigus ka vanad elektroonikaseadmed ilma lisatasuta tagastada.
Kui klient soovib tagastada suurema kui 25 cm läbimõõduga seadet, on kaupmehel kohustus klient lähimasse jäätmejaama suunata. Lisaks pakuvad elektroonikakauplused suuremate seadmete, näiteks külmkappide, ostul võimalust enda vana seade tasuta tagastada ning ära viia.
Milline vana elektroonika kogumispunkti viia?
Vana elektroonika olmeprügisse viskamine on keelatud, küll aga kehtib ka kogumispunktides vana elektroonika vastuvõtul teatud reeglid. Esiteks kogub vana elektroonika vastuvõtt vaid kindla kategooria seadmeid, mis on sätestatud vastava seadusega. Vana elektroonika on kategoriseeritud järgmiselt:
- Suured kodumasinad
- Väikesed kodumasinad
- Infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooniseadmed
- Soojusvahetusseadmed
- Ekraanid ja kuvarid
- Lambid ja pirnid
Lisaks peavad jäätmejaamadesse ning kauplustesse tagastatud seadmed olema komplektsed, mis tähendab, et vana elektroonika peab sisaldama kõiki tööks vajalikke osasid. Näiteks ei tohi sülearvutil olla puudu ekraan, küll aga televiisoril ei pea kaasas olema pulti. Kui seade on mitmes tükis, toimub vana elektroonika vastuvõtt eelneva etteteatamisega tootjavastutusorganisatsioonile.
Leia endale lähim vana elektroonika vastuvõtt
Vana elektroonika vastuvõtt toimub igas linnas ja asulas. Endale lähima vastuvõtupunkti leidmiseks on kasuks Elektroonikaromu kaardirakendus. Lisaks võid vana elektroonika viia lähimasse elektroonikakauplusesse.
- Anna vanadele nutiseadmetele uus elu
- Päikesepaneelid – taaskasutus ja ringmajanduse võimalused
- Kasutatud patareide ja akude tagastamine kauplustesse peab muutuma harjumuseks ja olema hästi korraldatud.
- E-sigarettide jäätmed on kasvav probleem Eestis
- Kodudes kasutult seisvad vanad kaablid on oluline tooraine rohetehnoloogia jaoks
- Kas tuuleturbiinid on pärast kasutusaega tõepoolest vaid prügi?