Peatselt saabuvad Euroopasse uued mobiiltelefoni standardid: EL-i uus määrus nõuab nutiseadmete eemaldatavaid akusid
Euroopa Parlament kiitis heaks heaks juba pikalt ettevalmistatud määruse, mille järgi peavad kaasaskantavate seadmete, sealhulgas nutitelefonide, patareid ja akud olema kasutaja poolt lihtsasti vahetatavad. Praegu ei vasta enamik nutitelefone sellele nõudele.
Uute eeskirjade hulka kuuluvad akude ja patareide elutsükli reguleerimine alates disainist kuni jäätmekäitluseni.
Määruse olulisemad punktid on:
Elektrisõidukite, kergtranspordivahendite ja suurema kui 2 kWh mahutavusega tööstuslike akude dokumentatsioonis peab olema süsinikujalajälje deklaratsioon ja digitaalne akupass.
Kaasaskantavate seadmete, sealhulgas nutitelefonide, akud peavad olema hõlpsasti eemaldatavad ning kasutaja peab neid ise suutma vahetada.
Kõik ettevõtted, välja arvatud väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE-d), peavad järgima hoolsuskohustust.
Määratakse rangemad jäätmekäitluse standardid: 2023. aastaks tuleb koguda 45%, 2027. aastaks 63% ja 2030. aastaks 73% kaasaskantavate patareide ja akude jäätmetest. Kergtranspordivahendite akude jaoks on eesmärgiks 2028. aastaks 51% ja 2031. aastaks 61%.
Alates 2027. aastast peab taaskasutusse võtma vähemalt 50% liitiumi ning 90% koobaltit, vaske, pliid ja niklit patarei- ja akujäätmetest. 2031. aastaks peavad vastavad näitajad olema 80% liitiumi ning 95% koobaltit, vaske, pliid ja niklit.
Kaheksa aastat pärast määruse jõustumist peab uute patareide ja akude tootmisel kasutatavatest materjalidest olema vähemalt 16% koobaltit, 85% pliid, 6% liitiumit ja 6% niklit ringlusse võetud tööstus- ja tarbimisjäätmetest. Viis aastat hiljem peavad need näitajad olema 26% koobaltit, 85% pliid, 12% liitiumit ning 15% niklit.
Need muudatused tähendavad, et enamus mobiiltelefonide tootjaid peab oma seadmete disaini muutma, et vastata Euroopa turu nõuetele. Alates 2024. aastast kehtib nutitelefonidele ühtne laadimisstandard USB C. Tootjatele antakse aega uute vahetatavate akudega mudelite tootmiseks ning uued määrused jõustuvad kõige varem 2027. aastal.
Vahetatava aku nõue tähendab, et kasutajad ei näe enam tõenäoliselt nii õhukesi mobiiltelefone, kuna lahtivõetav korpus ja vahetatav aku nõuavad paksemat disaini. Siiski võimaldab see kasutajatel ise oma seadme aku välja vahetada, mis on keskkonnasõbralikum kui uue telefoni ostmine. Samuti muudab see aku vahetamise atraktiivsemaks kui parandusteenuse eest maksmine.
Kuigi määrus nõuab, et akud oleksid “vahetatavad”, pole täpselt määratletud, kui lihtne või keeruline peaks aku eemaldamine olema. Juba praegu on Samsungil ja Apple’il olemas “paranda ise” programmid, mis võimaldavad kasutajatel oma seadmeid remontida – alates aku vahetamisest kuni ekraani asendamiseni.
Seotud artiklid:
Seniseid mobiile varsti Euroopas ei näe: EL-i uus määrus nõuab eemaldatava akuga nutitelefone
Making batteries more sustainable, more durable and better-performing
EU lawmakers approve legislation to make batteries greener
Making sense of the EU’s fight for user-replaceable smartphone batteries
New EU law to force smartphone makers to build easily replaceable batteries
Liitu tootjavastustusorganisatsiooniga
Ettevõtted, kes müüvad Eestis elektroonikaseadmeid, peavad liituma tootjavastutusorganisatsiooniga.
- Anna vanadele nutiseadmetele uus elu
- Päikesepaneelid – taaskasutus ja ringmajanduse võimalused
- Kasutatud patareide ja akude tagastamine kauplustesse peab muutuma harjumuseks ja olema hästi korraldatud.
- E-sigarettide jäätmed on kasvav probleem Eestis
- Kodudes kasutult seisvad vanad kaablid on oluline tooraine rohetehnoloogia jaoks
- Kas tuuleturbiinid on pärast kasutusaega tõepoolest vaid prügi?