Belgia on astunud julge sammu, keelustades alates 1. jaanuarist ühekordsed e-sigaretid ehk veibid, saades esimeseks Euroopa Liidu liikmesriigiks, kes sellise otsuse vastu võtab. Selle murrangulise otsuse taga on nii tervise- kui ka keskkonnakaalutlused, mida Belgia tervishoiuminister Frank Vandenbroucke on põhjendanud konkreetsete murekohtadega.
Tervishoiuminister selgitas, et odavad ja lihtsasti kättesaadavad ühekordsed veibid kujutavad endast tõsist ohtu rahva tervisele, kuna need meelitavad eriti noori suitsetamise juurde. Veipid sisaldavad sageli nikotiini, mis tekitab kiiresti sõltuvust ning kahjustab tervist. Ministri sõnul on sellised seadmed loodud just uute tarbijate, eriti noorte, ligimeelitamiseks, mis muudab nende rolli terviseriskide kasvus eriti problemaatiliseks.
Keskkonnamõju on samuti oluline aspekt, miks Belgia otsustas ühekordsed veipid keelata. Need seadmed sisaldavad plastikut, patareisid ja elektroonilisi komponente, mis muudavad need keerukaks ja kulukaks taaskasutada. Lisaks jääb patarei tihti tõõkorda ka pärast seadme kasutamise lõppemist, kuid see visatakse ära, tekitades olulist keskkonnareostust. Sellised seadmed lisavad ohtlike jäätmete hulka, mida võiks vältida korduvkasutatavate alternatiivide abil.
Belgia tervishoiuminister rõhutas, et korduvkasutatavad e-sigaretid võivad olla alternatiiv neile, kes soovivad suitsetamisest loobuda, kuid ei leia teiste meetodite abil lahendust. See lähenemine on märgiline, kuna see ei märgi e-sigarettide täielikku keelustamist, vaid pigem suunab kasutajad keskkonnasõbralikumate ja tervisele vähem kahjulike valikute poole.
Belgia samm järgib Austraalia eeskuju, kus kehtestati sel aastal ühe maailma kõige rangemad piirangud veipide müügile, lubades neid osta ainult apteekidest. Euroopa Liidus on Belgia esimene, kes sellise otsuse vastu võtab, ning minister Vandenbroucke kutsub ka teisi ELi riike ja Euroopa Komisjoni üles uuendama tubakaseaduseid, et rakendada sarnaseid piiranguid kogu regioonis.
Huvitaval kombel mõistavad isegi mõned e-sigarettide müüjad Belgia otsust, eriti keskkonnaküsimustes. Brüsselis tegutseva e-sigarettide poe omanik Steven Pomeranc tõi välja, et kuigi ühekordsed veipid on mugavad, tekitavad need tohutut keskkonnakahju. Pomeranc usub siiski, et keeld ei mõjuta nende äritegevust liiga palju, sest turul on olemas alternatiivid, nagu eelnevalt vedelikuga täidetud kapslid, mida saab korduvkasutatava seadme külge kinnitada. Ta ennustab, et kliendid kohanduvad kiiresti uue süsteemiga, mis on keskkonnasõbralikum ja pikas perspektiivis kulutõhusam.
Belgia otsus avab uue peatüki e-sigarettide reguleerimises, tuues esile vajaduse arvestada nii rahvatervise kui ka keskkonnamõjuga. See on samm, mis võib inspireerida ka teisi riike samalaadsete piirangute kehtestamiseks.
Viited
Belgia keelustab ühekordsed e-sigaretid
Belgia keelustab järgmisest aastast ühekordsed e-sigaretid
Eestis pole praegu kavas ühekordseid e-sigarette keelata
Ühendkuningriigi valitsus keelab ühekordselt kasutatavad e-sigaretid
Liitu tootjavastustusorganisatsiooniga
Ettevõtted, kes müüvad Eestis elektroonikaseadmeid, peavad liituma tootjavastutusorganisatsiooniga.
- Elektroonikajäätmete ja patareide kogumisega seotud teavituskohustus
- Belgia keelustab esimesena ELis ühekordsed e-sigaretid tervise- ja keskkonnakaalutlustel
- Ühtne USB-C laadija nüüd kohustuslik kõigile ELis müüdavatele seadmetele
- Elektroonikajäätmete kogumine – kitsaskohad Eestis
- Anna vanadele nutiseadmetele uus elu
- Päikesepaneelid – taaskasutus ja ringmajanduse võimalused