Alates 28. detsembrist 2024 jõustus Euroopa Liidus seadus, mis kohustab elektroonikatootjaid varustama kõik ELis müüdavad seadmed USB-C laadimisportidega. See samm on osa ELi jõupingutustest vähendada elektroonikajäätmeid ja lihtsustada tarbijate elu, võimaldades kasutada ühtset laadijat mitmesuguste seadmete jaoks.
Uued eeskirjad kehtivad mitmesugustele seadmetele, sealhulgas nutitelefonidele, tahvelarvutitele, digikaameratele, kõrvaklappidele, kaasaskantavatele kõlaritele, klaviatuuridele ja hiirtele. Sülearvutite tootjatele on antud lisaaega kuni 2026. aasta aprillini, et nõuetega kohaneda.
ELi hinnangul aitab ühtse laadimispordi kasutuselevõtt tarbijatel säästa kuni 250 miljonit eurot aastas ning vähendab laadijatest tekkivaid elektroonikajäätmeid, mis ulatuvad aastas umbes 11 000 tonnini.
Kuigi enamik seadmeid on juba üle läinud USB-C standardile, oli Apple algselt sellele muudatusele vastu, väites, et see võib lämmatada innovatsiooni. Siiski on ettevõte nüüdseks alustanud USB-C pordiga seadmete tarnimist, et vastata uutele nõuetele.
Lisaks laadimispordi ühtlustamisele nõuab direktiiv ka kiirlaadimistehnoloogiate standardiseerimist, et vältida tarbijate segadust ja tagada laadijate koostalitlusvõime erinevate seadmetega. Samuti peavad tootjad selgelt märkima, kas seade on varustatud laadijaga või mitte, andes tarbijatele võimaluse vältida mittevajalike laadijate ostmist.
ELi ühise laadija direktiiv on oluline samm tarbijamugavuse suurendamisel ja elektroonikajäätmete vähendamisel, võimaldades laadida erinevaid seadmeid ühe laadijaga ning vähendades vajadust mitme erineva laadija järele.
Viited
Lõpuks jõustus ELi universaalsete laadijate seadus
Kõigile nutiseadmetele üks laadija: Euroopa Liidu USB-C direktiiv jõustus
EL hääletas kauaoodatud ühtse USB-C laadija kasuks
Ühtne laadija: ELi ministrid andsid lõpliku heakskiidu universaalsele laadimispesale
Liitu tootjavastustusorganisatsiooniga
Ettevõtted, kes müüvad Eestis elektroonikaseadmeid, peavad liituma tootjavastutusorganisatsiooniga.
- Elektroonikajäätmete ja patareide kogumisega seotud teavituskohustus
- Belgia keelustab esimesena ELis ühekordsed e-sigaretid tervise- ja keskkonnakaalutlustel
- Ühtne USB-C laadija nüüd kohustuslik kõigile ELis müüdavatele seadmetele
- Elektroonikajäätmete kogumine – kitsaskohad Eestis
- Anna vanadele nutiseadmetele uus elu
- Päikesepaneelid – taaskasutus ja ringmajanduse võimalused