Elektroonika taaskasutus on tasuta ja toimub jäätmejaamades, kogumispunktides ning suuremates elektroonikakauplustes üle Eesti. Elektroonika taaskasutus on äärmiselt oluline jätkusuutlikuks tarbimiseks ja seadmete eluea lõpuni kasutamiseks.
Siit artiklist saad teada:
Miks on elektroonika taaskasutus oluline?
Millist elektroonikat on võimalik taaskasutada?
Kuidas toimub elektroonika taaskasutus?
Lugemiseks kulub sul vaid 4 minutit.
Miks on elektroonika taaskasutus oluline?
Elektroonika taaskasutus on äärmiselt oluline, et tagada jätkusuutlik tootmine ning tarbimine. Tihti vahetavad inimesed enda elektroonikaseadmed välja uuema vastu, olgugi et vana seade on töökorras – sel juhul loobutakse seadmest selle elueal, kuigi elektroonika utiliseerimine eluea lõpus oleks keskkonnale oluliselt kasulikum. Kui elektroonika kasutatakse selle eluea lõpuni, on täiel mahul ära kasutatud elektroonika tootmiseks kulunud energia ning selle taaskasutamine annab võimaluse luua juba toodetud materjalist uusi seadmeid.
Kuna inimesi ümbritseb elektroonika igal nende sammul, on tegemist äärmiselt suure jäätmeliigiga. Õnneks on vana elektroonika taaskasutus müügi, annetamise või loovutamise teel üsna levinud ning vananenud tarkvaraga seadmed leiavad tihti teisel turul endale uue omaniku. Müües või loovutades enda toimiv seade uuele omanikule, on võimalik panustada elektroonika taaskasutusse ning keskkonna säästmisse oluliselt rohkem kui töötavat elektroonikat utiliseerides.
Millist elektroonikat on võimalik taaskasutada?
Elektroonika taaskasutamise alla kuuluvad elektroonilised seadmed, mida võetakse vastu nii kogumispunktides kui jäätmejaamades. Elektroonikajäätmete kogumise, taaskasutamise ning kõrvaldamise nõuded on sätestatud vastavas Vabariigi Valitsuse määruses, millest tulenevalt on elektri- ja elektroonikaseadmed jaotatud järgnevalt:
- Soojusvahetusseadmed, mille alla kuuluvad külmikud, sügavkülmikud, kliimaseadmed ja jahutusseadmed.
- Ekraanid ja üle 100 cm2 ekraaniga seadmed, näiteks televiisorid, sülearvutid ja erinevatest materjalidest kuvarid.
- Lambid, ka LED valgustid, pirnid ja luminofoorlambid.
- Suured seadmed läbimõõduga üle 50 cm, näiteks mikrolaineahjud, elektrilised puhastusseadmed, printerid, raadiod, kõlarid ja muruniidukid.
- Väiksed seadmed läbimõõduga alla 50 cm ehk triikrauad, föönid, kaalud, kellad ja kaamerad.
- Väikesed alla 50 cm läbimõõduga infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooniseadmed, mis on näiteks tahvelarvutid, telefonid, modemid ning diktofonid.
Põhjalikuma loetelu erinevatest seadmetest ning vastavatest kategooriatest on kokku pannud Eesti Elektroonikaromu.
Kus toimub elektroonika taaskasutus?
Elektroonika taaskasutus on lihtne ning oleneb elektroonikaseadme seisust. Kui elektroonikaseadmest on soov loobuda selle vana tehnoloogia või võimaluste pärast, aga seade on töökorras ning korralik, on mõistlik seda esmalt teise ringi kaubana müüa, abivajajatele annetada või sõpradele ning sugulastele pakkuda. Kõige parem lahendus on toimivat elektroonikat selle keskkonna jalajälje vähendamiseks eluea lõpuni kasutada.
Kui elektroonikaseade pole töökorras, aga on ühes tükis, siis toimub elektroonika taaskasutus kogumispunktides. Elektroonika kogumispunktidesse võib viia seadmeid, mis pole lammutatud ning omavad kõiki tööks vajalikke osasid. Majapidamistes kasutusel olevat elektroonikat võetakse nii jäätmejaamades kui kogumispunktides vastu tasuta, seega on tegemist mugava viisiga suurematest elektroonikaseadmetest loobumiseks.
Väiksema elektroonika taaskasutus on tehtud aga veelgi lihtsamaks. Tänu 2005. aasal rakendatud tootjavastutuse põhimõttele on elektroonikaseadmete tootja kohustatud tagama tema valmistatud, müüdud või sisseveetud elektroonikaseadmetest tekkivate jäätmete kokku kogumise, taaskasutamise ning kõrvaldamise. Põhimõttest tulenevalt kantakse kõik elektroonikaseadmete müüjad vastavasse Probleemtooteregistrisse, kuhu tuleb regulaarselt elektriseadmete kohta infot esitada.
Kuna tootjavastutuse põhimõte sätestab, et elektroonika taaskasutus ning kaasnevad kulud jäävad tootja kanda, on müüjad nimetatud kuludega juba toote hinnas arvestanud. Sellest tulenevalt võtavad kõik elektroonika kauplused üle 400 m2 suuruse müügipinnaga vastu kuni 25 cm läbimõõduga elektroonikaseadmed. Suurema seadme puhul on tootja kohustatud tarbija suunama lähimasse jäätmejaama, kuhu saab seadme tasuta loovutada. Seega saab tarbija igal juhul enda elektroonikaseadmest tasuta loobuda, olgu see jäätmejaama, kogumispunkti või kauplusesse.
- Kasutatud patareide ja akude tagastamine kauplustesse peab muutuma harjumuseks ja olema hästi korraldatud.
- E-sigarettide jäätmed on kasvav probleem Eestis
- Kodudes kasutult seisvad vanad kaablid on oluline tooraine rohetehnoloogia jaoks
- Kas tuuleturbiinid on pärast kasutusaega tõepoolest vaid prügi?
- Vanad nutiseadmed kuhjuvad kodudes
- Kuninglik Rahapada muudab e-jäätmed kullaks: Innovaatiline taaskasutusprojekt Exciriga