Patareide kogumine aitab kaasa jätkusuutlikule tootmisele ja ringmajanduse juurutamisele. Taaskasutades tühjaks saanud patareisid ja akusid on võimalik toota uusi seadmeid või kasutada jääke energiasektoris. Patareide kogumine on lisaks keskkonnasäästlikkusele oluline ka ohutuse tagamiseks, kuna patareid sisaldavad nii inimestele, loomadele kui keskkonnale kahjulikke aineid.
Siit artiklist saad teada:
Miks toimub patareide kogumine muust prügist eraldi?
Kus toimub patareide kogumine?
Mis saab patareidest edasi?
Kus toimub sinule lähim patareide kogumine
Lugemiseks kulub sul vaid 4 minutit.
Miks toimub patareide kogumine muust prügist eraldi?
Patareide kogumine toimub muust prügist eraldi, kuna patareides sisaldub erinevaid aineid, mis võivad olla kahjulikud nii tervisele kui keskkonnale. Kui tühjaks saanud patareide kogumine ei toimuks, võivad kahjulikud ained sattuda nii vette, pinnasesse kui õhku ning mõjutada nii ümbritseva looduse, loomade ja ka inimeste tervist. Lisaks negatiivsele mõjule keskkonnale võivad liitiumit sisaldavad patareid valel käsitlemisel ka süttida, põhjustades nii võimalikke laastavate tagajärgedega tulekahjusid. Võimalike ohtlike tagajärgede ennetamiseks on patareide kogumine tehtud inimestele äärmiselt mugavaks.
Patareide kogumine aitab kaasa ka ringmajanduse juurutamisele. Nimelt on võimalik vanasid patareisid ümber töödelda ja uute seadmete tootmiseks kasutada. Ümber töödeldes ning kasutades juba toodetud patareisid, on võimalik säästa uute seadmete jaoks kuluvate materjalide tootmise pealt, panustades seega ka keskkonna säästmisse. Patareide kogumine on igati oluline ning kasulik tegevus, mis aitab kaasa jätkusuutlikule tootmisele ning tarbimisele.
Kus toimub patareide kogumine?
Patareide kogumine on patareide tootjate ja turustajate vastutus, millest tulenevalt on mõlemad kohustatud nii patareide kui akude jäätmed enda müügikohtades tasuta vastu võtma. See tähendab, et igas kaupluses, kus on müügil akud või patareid, toimub ka vastavalt akude või patareide kogumine. Siinkohal on aga oluline teada, et kauplusesse, kus müüakse vaid patareisid, pole võimalik tagastada akusid, ning akusid müüvasse kauplusesse ei tohi tagastada patareisid.
Kuna iga patareisid müüv kauplus on kohustatud võimaldama patareide kogumist, on kauplustesse paigaldatud akujäätmete jaoks mõeldud konteinerid. Lisaks toimub patareide kogumine ka jäätmejaamades ning patareide konteinerid võib leida muuhulgas näiteks Maximatest, Selveritest, Coopidest ja Olerexidest üle Eesti.
Mis saab patareidest edasi?
Patareide kogumine vastavatesse kogumiskonteineritesse ja jäätmejaamadesse on esimene samm patareide taaskasutamisel. Kogumise konteineritest liiguvad patareid edasi sorteerimiskeskusesse, millele järgneb patareide purustamine ja nendest erinevate materjalide eraldamine. Kuna patareid sisaldavad mitmeid erinevaid materjale nagu metall, paber, plastik ning eritöötlust vajavat massi, siis töödeldakse igat materjali eraldi. Pärast materjalide eraldamist ning vastavalt töötlemist jõuab osa materjalist ringlusesse, teine osa ladestamisse ning kolmas osa energiasektorisse.
Kus toimub sinule lähim patareide kogumine
Kuigi patareide eluiga on valdavalt pikk ning tegemist pole igapäevase kaubaga, on siiski oluline koguda kokku kõik tühjaks saanud patareid ja akud ning viia need vastavasse kogumiskonteinerisse. Patareide kogumine on ühiskondlik kohustus, millele saab kaasa aidata iga inimene. Kuigi patareide kogumine toimub paljudes kauplustes üle Eesti, leiab kindla loetelu kogumispunktidest Elektroonikaromu koostatud nimekirjast.
- Kasutatud patareide ja akude tagastamine kauplustesse peab muutuma harjumuseks ja olema hästi korraldatud.
- E-sigarettide jäätmed on kasvav probleem Eestis
- Kodudes kasutult seisvad vanad kaablid on oluline tooraine rohetehnoloogia jaoks
- Kas tuuleturbiinid on pärast kasutusaega tõepoolest vaid prügi?
- Vanad nutiseadmed kuhjuvad kodudes
- Kuninglik Rahapada muudab e-jäätmed kullaks: Innovaatiline taaskasutusprojekt Exciriga