Tallinn soetab 30 000 euro eest kasutatud e-sigarettide kogumiskaste

e sigarettide kogumine elektroonikaromu

Tallinn paigaldab e-sigarettide kogumiskastid – aga kes neid tühjendab?

Tallinna linn on võtnud olulise sammu keskkonnateadlikuma linna suunas: pealinna poodidesse ja tanklatesse paigaldatakse lähikuudel spetsiaalsed kastid, kuhu saab ära anda kasutatud e-sigarette. Selleks on eelarvesse planeeritud 30 000 eurot. Eesmärk on lihtne – muuta ohtlike elektroonikaromude, nagu e-sigarettide, kogumine inimestele mugavamaks ja käepärasemaks.

Ent kes kogumiskaste tühjendama hakkab, pole veel selge. Tallinna linn loodab, et vastutuse võtavad tootjavastutusorganisatsioonid, kuid seni puuduvad riiklikud reeglid, mis selle selgelt määratleksid. Samal ajal kasvab surve süsteemi korrastamiseks, sest tänane olukord, kus suur osa kasutatud seadmetest lõpetab olmeprügis või looduses, on jätkusuutmatu.

Miks on e-sigaretid eriline jäätmeliik?
Kuigi need liigitatakse seaduse järgi väikeelektroonikaks – sarnaselt näiteks föönide ja mikseritega – peitub nende sees patarei, elektroonika ja plast, mis kõik vajavad erikäitlust. Lisaks võib e-sigarett sisaldada veel vedelikujääke ja olla tuleohtlik, mistõttu pole neid soovitatav panna isegi patareide kogumiskasti.

e sigarettide kogumiskastid tallinnas
Tallinn soetab 30 000 euro eest kasutatud e-sigarettide kogumiskaste 9

Eesti Elektroonikaromu seisukoht


Eesti Elektroonikaromu, kes haldab juba praegu paljusid elektroonikajäätmete kogumislahendusi Eestis, kinnitab, et nad on valmis e-sigarettide kogumist ja käitlust ka uutesse kastidesse laienema. Organisatsiooni juht Kaur Kuurme ütleb, et nad on teinud kliimaministeeriumile ettepaneku käsitleda e-sigaretti eraldi probleemtoote alaliigina, millele kehtiksid täpsemad kogumis- ja teavitamiskohustused.

„Täna sõltub kõik inimese teadlikkusest – kuigi kogumiskohad on olemas, visatakse e-sigarette ikka olmeprügisse,“ nendib Kuurme. Ta rõhutab, et edukas kogumine algab arusaadavast ja nähtavast süsteemist, mille osaks on nii head kogumiskastid kui ka selge teavitus.

Mida teeb Elektroonikaromu juba täna?
Meie kaudu saab juba praegu tasuta ära anda kasutatud e-sigarette, nii jäätmejaamades, valitud elektroonikapoodides kui koostööpartnerite kaudu. Tegeleme kogumise, käitlemise ja teadlikkuse tõstmisega. Meie eesmärk on teha jätkusuutlik elektroonikaromude käitlemine võimalikult lihtsaks nii linnale kui ka tavainimesele.

Mida ootame edasi?
Kliimaministeeriumi sõnul on elektroonikajäätmete kogumise süsteemi uuendamine töös ning uus eelnõu valmib aasta teises pooles. Seal loodetakse lahendada nii e-sigarettide kui ka teiste raskesti kogutavate seadmete käitlusküsimused.

Meie seisame selle eest, et Eestis oleks elektroonikaromude kogumine läbipaistev, mugav ja keskkonnale ohutu. Olgu selleks siis e-sigaret, elektriline hambahari või vananenud nutikell – kõik need vajavad vastutustundlikku käitlust.


Liitu tootjavastustusorganisatsiooniga

Ettevõtted, kes müüvad Eestis elektroonikaseadmeid, peavad liituma tootjavastutusorganisatsiooniga.