Kõik mis töötab, kulub – nii ka elektroonika. Igal elektroonilisel seadmel on oma eluaeg, mille lõppedes tekib inimestel tihti küsimus, mis edasi? Kuhu viia vana elektroonika? Õigeid vastuseid on mitmeid, sest kõik oleneb elektroonilise seadme liigist, suurusest ning omadustest.
Siit artiklist saad teada:
Millisteks kategooriateks on elektroonika jagatud?
Kuidas mõjutab tootja vastutuse põhimõte vana elektroonika elu?
Millises seisus elektroonikat võetakse vastuvõtupunktides vastu?
Eesti Elektroonikaromu aitab küsimusega, kuhu viia vana elektroonika
Lugemiseks kulub sul vaid 2 minutit.
Millisteks kategooriateks on elektroonika jagatud?
Elektroonikaseadmeid on mitmesuguseid ja eriotstarbelisi, küll aga on kõigi ühine tegur nende sisu: igal elektroonikaseadmel on reeglina juhtmed, akud ning teised osad, mida on keelatud tavajäätmetega ära visata. Majapidamises kasutusel olev elektroonika, mis tuleb kogumispunkti või kauplusesse viia, on järgnev:
- Soojusvahetusseadmed, eelkõige näiteks külmkapid, kliimas- ja jahutusseadmed.
- Ekraanid, kuvarid ja üle 100m2 ekraaniga seadmed, seega ka sülearvutid, televiisorid.
- Suuremad kodumasinad, näiteks mikrolaineahjud, tolmuimejad, õmblusmasinad.
- Erinevad lambid, luminofoorlambid ja nende valgustid.
- Väiksemad seadmed nagu triikrauad, föönid, elektrilised hambaharjad, kohvimasinad.
- Väiksemad infotehnoloogia- ja kommunikatsiooniseadmed alla 50cm läbimõõduga, näiteks arvutid, telefonid, tahvelarvutid.
Kohad, kuhu viia vana elektroonika, mis võtavad tasuta vastu loetelus nimetatud elektroonikat asuvad erinevates kogumispunktides üle Eesti.
Kuidas mõjutab tootja vastutuse põhimõte vana elektroonika elu?
Lisaks oma vana elektroonika kogumispunkti viimisele, on ka tootjad kohustatud elektroonikaseadmed nende eluea lõppedes tagasi koguma ning neid vastavalt käitlema. Tegemist on Euroopa Liidu tasandil sätestatud direktiiviga, mis jõustus Eestis 13. augustil 2005. aastal, ent seadmete tagasi kogumise kohustus kehtib ka nendele seadmetele, mis on soetatud enne 2005. aastat. Tänu põhimõtte sätestamisele ei pea tarbija enam muretsema selle pärast, kuhu viia vana elektroonika.
Jäätmeringlusest tulenevate lisakulude katmiseks on paljud Eestis tegutsevad elektroonikaseadmete maaletoojad sätestanud seadmetele hinnalisa. Hinnalisa suurus oleneb seadme kaalust ja taaskasutustariifist.
Tarbijale tähendab tootjavastutuse põhimõte seda, et kui seade on lakanud töötamast või on soov see uue vastu välja vahetada, võib vana elektroonika teatud juhtudel poodi minnes kaasa võtta. Alates 400m2 suuruse müügipinnaga pood peab vastu võtma väikeelektroonika suurusega kuni 25 cm. Suurte elektroonikaseadmete ära andmisel peab elektroonika seadmeid müüv kauplus andma info, kuhu saab seadmed tasuta ära anda. Levinud on ka teenus, et ostes suurema elektriga töötava kodumasina, viiakse vana seade ära – nii on võimalik vana elektroonika ilma vaevata ümberkäitlusesse saata.
Millises seisus elektroonikat võetakse vastuvõtupunktides vastu?
Tootjapoolse kohustusega oma eluea ületanud elektroonika tagasi võtta kaasneb ka tingimus, et elektroonikaseadmel peavad olema olemas kõik olulised osad, näiteks kompressorid, trumlid, emaplaat, ning seade pole oluliselt purunenud. Vana elektroonika ei pea olema töökorras, aga töötamiseks vajalikud osad peavad olemas olema. Sellegipoolest on kauplused kohad, kuhu viia vana elektroonika, isegi kui puuduvad vähem olulised osad nagu juhtmed, käepidemed, puldid.
Enne vastuvõtupunkti suundumist tuleb veenduda ka seadme töötamises. Kui seade on rikkis, on kogumispunkt parim paik, kuhu viia vana elektroonika. Kui tegemist on töötava elektroonikaseadmega, on mõistlikum enne seadmest loobumist pakkuda seda oma tuttavatele või lähedastele või viia see uuskasutuskeskusesse. Töökorras vana elektroonika on võimalik viia ka vastavasse kogumispunkti, kus antakse seadme eest raha ning lastakse seade uuesti ringlusesse.
Eesti Elektroonikaromu aitab küsimusega, kuhu viia vana elektroonika
Eesti Elektroonikaromu on elektri- ja elektroonseadmete tootjate ühendus, mis on loodud tagamaks vana elektroonika õige ja nõuetekohase käitlemise. Eesti Elektroonikaromu on loonud kaardirakenduse, kust leiab informatsiooni erinevate kogumispunktide kohta, kuhu viia vana elektroonika.
- Anna vanadele nutiseadmetele uus elu
- Päikesepaneelid – taaskasutus ja ringmajanduse võimalused
- Kasutatud patareide ja akude tagastamine kauplustesse peab muutuma harjumuseks ja olema hästi korraldatud.
- E-sigarettide jäätmed on kasvav probleem Eestis
- Kodudes kasutult seisvad vanad kaablid on oluline tooraine rohetehnoloogia jaoks
- Kas tuuleturbiinid on pärast kasutusaega tõepoolest vaid prügi?